Gotowa flatownica

Jak wiadomo robienie tzw. flatów jest nieodłącznym elementem astrofotografii. Należy wykonywać je na równomiernie oświetlonej powierzchni. Doskonale nadaje się do tego celu niebo, tuż po zachodzie Słońca. Nie jest jednak najbardziej efektywny sposób wykonywania flatów.

Po pierwsze musimy przyjechać na miejsce dużo wcześniej, a po drugie, muszą wystąpić odpowiednie warunki. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie flatownicy. Flatownice często buduje się z wykorzystaniem starych paneli LCD. O ile nie mamy pod ręką takiego panelu o odpowiednim rozmiarze, to jest to kosztowne i trudniejsze niż sposób, który opiszę.

Potrzebne materiały:

  • Panel EL White (do kupienia np. na eBay) za około 15-20 zł.
  • Taśma dwustronna Tesa, może być też zwykła.
  • Oprawa na filtr słoneczny, może być własnoręcznie wykonany.
Panel EL White

Panel EL White

O ile kupimy gotową oprawę na filtr słoneczny, całość zajmuję dosłownie kilka minut. Wystarczy odpowiednio rozmieścić taśmę dwustronną na oprawie i przykleić do panelu. Należy zwrócić uwagę na równe przyklejenie panelu. Najlepiej ułożyć go na twardej i równej powierzchni i przyklejać oprawę do panelu, nie odwrotnie.

Oprawa na filtr słoneczny

Oprawa na filtr słoneczny do refraktorów 80 mm

Gotowa flatownica

Gotowa flatownica do refraktora 80 mm

Światło jest białe, ale ma lekko niebieskie zabarwienie. Panel może być zasilany bateriami, więc nie ma problemu z użyciem w terenie. Minus, który może być dość znaczący, to lekko nierówne oświetlenie. Faktura podobna do oświetlonej od tyłu kartki papieru. Spodziewałem się, że nie otrzymam super jakości za 20 zł.

Widok ze środka teleskopu, flatownica

Widok ze środka teleskopu, flatownica

Wykonałem w warunkach domowych jednego flata. Zapowiada się, że flatownica spełni swoje zadanie 🙂

Flat z flatownicy ATM

Flat z flatownicy ATM