Gotowa flatownica

Jak wiadomo robienie tzw. flatów jest nieodłącznym elementem astrofotografii. Należy wykonywać je na równomiernie oświetlonej powierzchni. Doskonale nadaje się do tego celu niebo, tuż po zachodzie Słońca. Nie jest jednak najbardziej efektywny sposób wykonywania flatów.

Po pierwsze musimy przyjechać na miejsce dużo wcześniej, a po drugie, muszą wystąpić odpowiednie warunki. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykonanie flatownicy. Flatownice często buduje się z wykorzystaniem starych paneli LCD. O ile nie mamy pod ręką takiego panelu o odpowiednim rozmiarze, to jest to kosztowne i trudniejsze niż sposób, który opiszę.

Potrzebne materiały:

  • Panel EL White (do kupienia np. na AliExpress) za około 20 zł w przypadku rozmiaru 10 cm x 10 cm.
  • Taśma dwustronna Tesa, może być też zwykła.
  • Oprawa na filtr słoneczny lub kawałek tektury. Do Samyanga 135 mm przygotowałem oprawę do druku 3D TUTAJ.
  • OPCJONALNIE – Mleczna biała plexi 2-3 mm, aby rozproszyć światło.
Panel EL White

Panel EL White

O ile kupimy gotową oprawę na filtr słoneczny, całość zajmuję dosłownie kilka minut. Należy zeszlifować oprawę tak aby nie przesłaniała toru optycznego. Następnie trzeba rozmieścić taśmę dwustronną na oprawie i przykleić do panelu. Należy zwrócić uwagę na równomierne przyklejenie całości. Najlepiej ułożyć go na twardej i równej powierzchni i przyklejać oprawę do panelu, nie odwrotnie. 

Jeżeli zdecydujemy się na dodanie mlecznej plexi wklejamy ją po prostu między oprawę a panel. Można też użyć jedynie plexi i wykorzystywać flatownicę jako uniwersalną do obiektywów i mniejszych teleskopów.

Oprawa na filtr słoneczny

Oprawa na filtr słoneczny do refraktorów 80 mm

Gotowa flatownica

Gotowa flatownica do refraktora 80 mm

Światło jest białe, ale ma lekko niebieskie zabarwienie. Panel może być zasilany bateriami, więc nie ma problemu z użyciem w terenie. Minus, który może być dość znaczący, to lekko nierówne oświetlenie. Faktura podobna do oświetlonej od tyłu kartki papieru. Spodziewałem się, że nie otrzymam super jakości za 20 zł.

Wykonałem jednego flata i widać, że flatownica spełnia swoje zadanie doskonale.

Flat z flatownicy ATM

Flat z flatownicy ATM

Flat z widoczną winietą i paprochami na matrycy

Flat z widoczną winietą i paprochami na matrycy