Pokrętło ostrości Mak

Zauważyłem na swoich wypadach, na których fotografowałem planety, że szczególnie w chłodne noce, ciężko wyregulować ostrość oryginalnym pokrętłem o bardzo małej średnicy. Postanowiłem, że wymienię pokrętło ostrości w Maku.

Głównym czynnikiem wpływającym na dokładność ustawienia ostrości jest oczywiście dokładność mechanizmu przesuwania lustra, a nie średnica pokrętła. Trzeba jednak przyznać, że z większą średnicą jest dużo wygodniej i łatwiej przekręcić o mniejszy stopień.

Postanowiłem zamówić porządnie wykonane pokrętło w firmie Astrokrak, kosz to 39 zł. Jest bardzo solidne i idealnie pasuje do Maka.

Montaż jest dziecinnie prosty. Wystarczy zdjąć gumowe pokrętło bez używania jakichkolwiek narzędzi. Trzeba je mocno pociągnąć do siebie. Na początku popełniłem błąd i chciałem wykręcić obecny tam wkręt robaczkowy i zdjąć cała czarną tuleję.

Zdjęte oryginalne pokrętło ostrości Maka

Po zdjęciu oryginalnego pokrętła na jego miejsce wystarczy włożyć nowe i dokręcić mały wkręt robaczkowy (widoczny na zdjęciu) imbusem 2.0 mm.

Zamontowane nowe pokrętło w Maku

Trzeba pamiętać o tym, że tak duża średnica, może powodować konieczność zamontowania np. lustrzanki na gwincie T2 w odpowiedniej pozycji. W pewnych sytuacjach, może nawet uniemożliwić montaż kamery lub aparatu. Warto to sprawdzić, lecz w ostateczności, wymiana z powrotem na oryginalne pokrętło to kwestia kilku minut.